Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

UWAGA!!! URZĄD MIEJSKI W ŁOCHOWIE ZAMKNIĘTY DLA BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI INTERESANTÓW. Mając na uwadze zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa od wtorku 27 października 2020 r. do odwołania, Urząd Miejski w Łochowie rozpoczyna pracę w trybie wewnętrznym.

65-lecie Biblioteki w Łochowie.

5630b4c5f4c705a0af50c2455aab91f3.JPG

,,Wszelkie działania biblioteki muszą wychodzić od książki i doprowadzić do książki’’ dlatego uroczystość 65-lecia Biblioteki Publicznej w Łochowie oraz nadanie imienia rozpoczęliśmy w Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – 8 maja 2014r. Przy codziennej deszczowej aurze, wyjątkowo tego dnia świeciło słońce.

W tym czasie obchodzona była również  osiemdziesiąta  rocznica śmierci Medarda Downarowicza – od dzisiaj Patrona biblioteki w Łochowie. Biblioteka to nie tylko teraźniejszość i książki, to również skarbnica naszej historii w której działy się  ważne wydarzenia  dla naszego terenu oraz całego kraju, a Downarowicz taką właśnie historię  utworzył. Ludzi z pasją, budujących nową historię, którzy umiłowali swoje miejsce, swój kraj, których często docenia się dopiero po latach należałoby bliżej poznać, docenić i naśladować.

Dlatego udało nam się zaprosić trojga wnuków Medarda Downarowicza – Marka Dwonarowicza, Magdalenę Skajnowską, Grażynę  Zajączkowską, co było dla nas wszystkich wielkim zaszczytem rozmawiać i gościć tak znaczących dla nas osobistości. Wywiady do telewizji TVP Warszawa, gazet lokalnych, kameralne rozmowy przy stole szwedzkim oraz  jubileuszowym torcie ufundowanym przez firmę TOPAZ odbywały się aż do wieczora w salach biblioteki. Tutaj każdy mógł w szczegółach zapoznać się z działalnością biblioteki, założyć kartę czytelnika, przejrzeć publikacje książkowe i pokochać to miejsce jako swój azyl od codzienności.

Uświetnieniem tych obchodów było również  przybycie  Dyrektora Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego  Michała Strąka, dyrektorów bibliotek gminnych i powiatu węgrowskiego Małgorzaty Piórkowskiej, przedstawiciela Starosty Powiatu Węgrowskiego Tadeusza Krupy, Zastępcy Burmistrza Łochowa Urszuli Kalinowskiej, dyrektorów bibliotek gminnych z powiatu węgrowskiego, dyrektorów i nauczycieli ze szkół oraz  licznych gości, miłośników książek, którzy chcieli pobyć wśród ludzi kultury,  podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wypowiedzieć się na forum i poczuć niepowtarzalny klimat.

Część artystyczna, podziękowania i gratulacje odbyły się tuż obok, na sali widowiskowej w Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie. Najmilej wspomina się tych najmłodszych artystów ze szkoły podstawowej nr 3 oraz naszą młodzież, która przygotowała spektakl teatralny nawiązujący do historii i dalszych losów istnienia książki, która to zawsze miała i w dalszym ciągu ma znaczący wpływ na rozwój ludzkości. Zaproszono również  artystę Jacka Szymkiewicza, który zechciał rozbawić publiczność i pokazać swój kunszt artystyczny. Wokalista, gitarzysta i saksofonista, jest on m.in. autorem muzyki do spektaklów teatralnych i książki pt.: „Grawer”, a jego albumy solowe to „Kilof”, „Baset”.

Po wystąpieniach wszyscy przeszliśmy do biblioteki, przed którą na ścianie obok wejścia została odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa na której wyryto popiersie Medarda Downarowicza z podpisem: „Medard Downarowicz 1878-1934… To dzięki Polakom, takim jak On żyjemy w suwerennym wolnym kraju…  Stefan Starzyński Prezydent Warszawy’’.

Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom za wkład i zaangażowanie w zorganizowanie tak wielkiego wydarzenia, jakim było 65-lecie biblioteki w Łochowie.

Anna Szcześnik

 

 

autor: A.Szcześnik