Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

UWAGA!!! URZĄD MIEJSKI W ŁOCHOWIE ZAMKNIĘTY DLA BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI INTERESANTÓW. Mając na uwadze zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa od wtorku 27 października 2020 r. do odwołania, Urząd Miejski w Łochowie rozpoczyna pracę w trybie wewnętrznym.

MANRU W ŁOCHOWIE

1e73a3a973a9d3f7edaed7e017444255.jpg

Łochów: W ramach obchodów jubileuszu 50 – lecia Łochowa, w niedzielę 29 września w Sali Widowiskowej Folwarku Łochów została wystawiona opera „Manru w Łochowie” na podstawie opery „Manru” Innacego Jana Paderewskiego z udziałem światowej sławy artystów z Polski i Ukrainy.

Ta niesłychana uczta duchowa, którą obejrzało ponad 700 osób, odbyła się pod patronatem i z inicjatywy Wicemarszałek Senatu Marii Koc a organizatorami byli:  Adam Bala Prezes Polsko – Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego, Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski oraz Firma ARCHE, właściciel Pałacu i Folwarku Łochów Łochów.

Opera „Manru” skomponowana została przez Paderewskiego w latach 1895–97. Jej libretto, autorstwa A. Nossiga, zostało oparte na powieści J.I. Kraszewskiego „Chata za wsią” . To opowieść o polskiej wieśniaczce Ulanie, która pokochała i poślubiła Cygana Manru wbrew matce. Chciałaby się z nią pogodzić, zostaje jednak wypędzona nie tylko przez nią, ale i przez całą wieś, która nie ufa obcemu przybyszowi. Manru też nie jest szczęśliwy, żal mu dawnego życia. Kiedy więc pojawiają się cyganie, on przyłącza się do nich, co uruchamia ciąg tragicznych zdarzeń. Zrozpaczona Ulana topi się w jeziorze.

W przedstawieniu w reżyserii Wasyla Wowkuna wystąpili: Sylwester Kostecki jako Manru, Ewa Tracz jako Ulana, Łukasz Motkowicz zaśpiewał partię Uroka, Marta Motkowicz wcieliła się w postać Jadwigi, a Ludmiła Ostasz zaśpiewała partię Azy. Wystąpili również Chór i Orkiestra Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod batutą Natalii Ponomarchuk.

Jedyna w twórczości Ignacego Jana Paderewskiego opera, wystawiona przez artystów polskich i ukraińskich, zachwyciła łochowską publiczność. Ostatni akt, gdy Manru wraca do życia cygańskiego, pozostawił wrażenia niezatarte. Spektakl został przyjęty owacjami na stojąco. Artyści po występach w Łochowie ruszają do Chicago, gdzie wystąpią przed trzytysięczną publicznością w Copernicus Center.

autor: A.Grądzka