Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

Budziki w Budziskach - konkurs


ostatnai modyfikacja: 18.06.2014
dodane: 11.04.2014

 

 

 

 

 

Pod Honorowym Patronatem Burmistrza Łochowa oraz Prezesa OSP w Budziskach

 

 

„Był sobie chłop….Szedł przez wieś i gwizdem budził do pracy….”

 

 

Budziki w Budziskach

 

Gwizdały to mała miejscowość w Gminie Łochów, położona ok. 60 km od Warszawy. W roku 1999r. w placówce powstało Szkolne Muzeum Gwizdka. Aktualnie w swoich zbiorach posiada gwizdki z całego kraju oraz świata – Litwy, Łotwy, Rumunii, Filipin, Hiszpanii, Portugalii, Australii – gliniane, zabawki, gwizdki sportowe, od czajników, od parowozów i inne. Odwiedzają nas liczne wycieczki, piszą o nas media, pojawiamy się w programach telewizyjnych (www.muzeum-gwizdka.pl).

Bezpośrednio z naszą miejscowością sąsiaduje wieś Budziska. Z lokalnej opowiastki o wędrówce chłopa, który szedł przez miejscowości i budził gwizdaniem chłopów do pracy wynika, że nazwy te  mają związek właśnie z tą legendą.

Gwizdały – gwizdek, gwizdać, gwizd…

Budziska – budzik, budzić…

Ta tradycja i kultura pielęgnowana przez mieszkańców pozwala na dalsze budowanie naszej własnej tożsamości – scala, łączy, pozwala lepiej poznawać się wzajemnie i podejmować inicjatywy kulturowe na szczeblu lokalnym.

  Zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie nam budzików - małych, dużych, grających, śpiewających , tych starych i tych nowych. Tych sprawnych i tych, które już nie budzą, a przykrywa je kurz.  W dzisiejszych czasach tradycyjny budzik odchodzi już w zapomnienie. Coraz częściej nastawiamy budzik w telefonie lub radiu.

Pragniemy zebrać jak największą ilość budzików – dla Budzisk. Tak jak zbieraliśmy i zbieramy gwizdki dla Gwizdał. Kolekcja zebranych urządzeń zostanie przekazana mieszkańcom Budzisk i będzie służyła im tak, jak nam Muzeum Gwizdka – da poczucie posiadania czegoś ważnego w lokalnej kulturze. 

Do każdego budzika prosimy dołączyć metryczkę (imię, nazwisko, adres darczyńcy) celem wpisania do księgi i skatalogowania oraz wysłania podziękowań.

 

        Na budziki czekamy do 30.05.2014r.


-  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -  -

 

 

Regulamin konkursu
„Budzik dla BUDZISK dla szkół

 

Burmistrz Łochowa, Prezes OSP w Budziskach oraz Zespół Szkół w Gwizdałach serdecznie zapraszają do udziału w konkursie.

  1. Konkurs organizowany jest dla wszystkich typów szkół na terenie kraju.
  2. Szkoła, która zbierze największą ilość budzików otrzyma atrakcyjną nagrodę rzeczową ufundowaną przez organizatora.
  3. Spośród szkół biorących udział w konkursie klasa, która zbierze największą ilość budzików otrzyma nagrodę w postaci nieodpłatnych warsztatów ceramicznych dla grupy 25 osób oraz nagrodę rzeczową.
  4. Nadesłane budziki pozostają własnością organizatora.
  5. Każdy nadesłany budzik powinien posiadać metryczkę – imię, nazwisko, adres darczyńcy.
  6. Konkurs trwa do 30 maja 2014 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu – nie później niż do 12.06.2014 r.
  7. Budziki należy dostarczyć osobiście do sekretariatu szkoły lub przesyłać na adres: Zespół Szkół  w Gwizdałach, Gwizdały 89, 07-130 Łochów.
  8. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do ostatecznego interpretowania niniejszego regulaminu.

 

Informacji udziela:

Justyna Gwizdała  -  tel. 881 200 138     lub    25 675 11 46

szkolagwizdaly@wp.pl,

gwizdala.justyna@gmail.com

www.facebook.com/zsgwizdaly

 

 

 

 

 

 

 

autor: A.Szcześnik


przejdź do archiwum wiadomości