Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

UROCZYSTOŚCI 73. ROCZNICY BITWY POD JERZYSKAMI (relacja)


ostatnai modyfikacja: 05.12.2018
dodane: 23.08.2017

 

  

 

20 sierpnia br. w Jerzyskach odbyły się uroczystości 73 Rocznicy bitwy pod Jerzyskami i  Święta Wojska Polskiego. Oficjalne rozpoczęcie uroczystości poprzedził koncert Orkiestry Wojskowej z Siedlec. Wojskową Asystę Honorową przy pomniku wystawił  Dowódca 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

Uroczystość zaszczyciły swoja obecnością poczty sztandarowe reprezentujące:  23. Bazę Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschodnia, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Radzymin, Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie, Solidarność Regionu Mazowsze z Otwocka, Wołomina, i Mińska Mazowieckiego, 10 jednostek OSP z Gminy Łochów,  Związek Strzelecki „Strzelec” Warszawa WOT, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Baonu Nadbużańskiego Armii Krajowej w Łochowie, Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie,  Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Gwizdałach i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie im. Marii Sadzewicz w Łochowie.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego i Mszą Świętą, sprawowaną przez ks. Bpa. Antoniego Pacyfika Dydycza w koncelebrze z kapelanem Światowego Związku AK Warszawa Wschód Tadeuszem Osińskim.

Po zakończonej mszy św. głos zabrał Robert Gołaszewski, Burmistrz Łochowa dziękując za pomoc w organizacji i udział uroczystościach: Pani Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Samorządowi Powiatu Węgrowskiego na czele ze starostą Krzysztofem Fedorczykiem, Radnym Rady Miejskiej w Łochowie z Przewodniczącym Andrzejem Suchenkiem na czele, J.E Ks. Bp Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi, Ks. Prałatowi Tadeuszowi Osińskiemu, Ks. Markowi Dąbrowskiemu i Ks. Antoniemu Kunickiemu, Burmistrzowi Sulejówka Arkadiuszowi Śliwie, Kombatantom z Warszawy, Radzymina, Wołomina i Ostrołęki, Światowemu Związkowi Armii Krajowej okręg Warszawa Wschód, Urzędowi Ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, Orkiestrze Wojskowej z Siedlec, Policji na czele z Komendantem KPP w Węgrowie mł. insp. Andrzejem Styrczulą,  Związkowi „Solidarność” Region Mazowsze: Wołomin, Mińsk Mazowiecki, Otwock , WKU Mińsk Mazowiecki, Batalionowi Obrony Terytorialnej, Związkom Strzeleckim, Grupom Rekonstrukcyjnym, Nadleśnictwu Łochów, LGD "Bądźmy Razem", Jednostkom OSP Gminy Łochów, DPS „Pogodna Starość”, Harcerzom ZHP Doliny Liwca, Klubowi Motocyklowemu „Mad Moose FG Łochów” , Klubowi Historycznemu im. AK z Radzymina, Łochowskiemu Klubowi Gazety Polskiej i „wszystkim pozostałym osobom, które zaszczyciły swoją obecnością pomimo deszczu ” .

Następnie głos zabrała  wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Pani Maria Koc kierując swoje słowa w stronę kombatantów. Podziękowała również  Jarosławowi Stryjkowi, Mirosławowi Widlickiemu i Robertowi Gołaszewskiemu, którzy zabiegali o przywrócenie  należnego miejsca w historii Narodowym Siłom Zbrojnym z Wołomina.

Podczas uroczystych obchodów 73. Rocznicy bitwy pod Jerzyskami dokonano uhonorowania odznaczeniem „Pro Patria” nadawanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Medal otrzymali z rąk Pani Małgorzaty Puczyłowskiej przedstawiciela ministra ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych: ks. Bp Antoni Pacyfik Dydycz, ks. Prałat Tadeusz Osiński kapelan Światowego Związku Armii Krajowej, Mirosław Widlicki Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Magdalena Krysiak, Iwona Jaworska i Grzegorz Jeleń z Klubu Historycznego AK w Radzyminie.

Odznaczenia „za zasługi dla Światowego Związku AK” z rąk Mirosława Widlickiego otrzymali: ks. Bp Antoni Dydycz, burmistrz Robert Gołaszewski, nadleśniczy Bogusław Piątek, Bogusława Oleksy z Klubu Historycznego im. AK w Radzyminie i Andrzej Wojciechowski przewodniczący Światowego Związku AK Koło Łochów.

Uroczystość zakończyła się odczytaniem Apelu Pamięci przez majora Mirosława Guziela, oddaniu salwy honorowej i złożeniem wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w uroczystości. 

Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na polanę „Pod Dębami” gdzie odbyła się plenerowa część obchodów. Główną atrakcją uroczystości była rekonstrukcja bitwy z sierpnia 1944 roku pomiędzy wojskami Wermachtu i oddziałami Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych do której doszło w Jerzyskach. Inscenizacja ta była możliwa do zrealizowania dzięki dofinansowaniu z LGD „Bądźmy Razem”.

Dodatkową atrakcją cieszącą się zainteresowaniem najmłodszych był pokaz sprzętu wojskowego a dla wszystkich na rozgrzewkę grochówka i kiełbaski, za które dziękujemy paniom kucharkom ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łochowie.

 

GALERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

autor: A.Grądzka


przejdź do archiwum wiadomości