Ustawienia

Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
słonecznie
19°C

Uwaga!!! Termin dokonywania zgłoszeń kandydatów do obwodowych komisji wyborczych w Wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 09.06.2024 roku przez komitety wyborcze upływa w dniu 10 maja 2024 roku

Ocena 0/5

W przypadku braku pełnego składu komisji wyborca może samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę. Komisarz wyborczy może powołać wyborcę, który samodzielnie zgłosił swoją kandydaturę, w skład obwodowej komisji wyborczej wyłącznie w przypadku możliwości uzupełnienia jej składu.

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:

• jest obywatelem polskim;
    najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
    nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
    nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
    nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu;
    stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa (tj. na obszarze województwa mazowieckiego).

Kandydatem na członka komisji może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim oraz obywatel Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który:

• najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
    nie jest pozbawiony prawa wybierania odpowiednio w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem lub w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Kandydatem do składu komisji nie może być:

• kandydat w wyborach;
    pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
    pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
    komisarz wyborczy;
    urzędnik wyborczy;
    mąż zaufania;
    obserwator społeczny;
    osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:

• małżonkiem,
    wstępnym,
    zstępnym,
    rodzeństwem,
    małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,
    osobą pozostającą w stosunku przysposobienia

Zgłoszenia kandydatów przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, za pośrednictwem Urzędu Gminy/Miasta.