„Zagospodarowanie terenów zielonych Łochowa poprzez utworzenie parku miejskiego „Dębinka””
POIS.02.05.00-00-0111/16
INWESTOR: GMINA ŁOCHÓW
okres realizacji: 03.07.2017 r. – 30.12.2019 r.
Całkowita wartość projektu – 7 201 018,90 PLN
Źródła finansowania:
Fundusz Spójności - 4 802 373,73 PLN
Środnik własne gminy - 2 398 645,17 PLN
Teren objęty projektem zlokalizowany jest na terenie miasta, w pobliżu jego centrum, co będzie miało korzystny wpływ na jakość powietrza. Przewiduje się, że projekt będzie przyczyniać się do osłabienia zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła i ma kluczowe znaczenie w aspekcie przewietrzania miasta. Ponadto tereny zieleni w miastach poprawiają jakość życia mieszkańców a kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na organizm człowieka.
Przedsięwzięcie polegało na utworzeniu terenu parku miejskiego „Dębinka” w Łochowie na cele rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe. Projekt dotyczy wyodrębnionego obszaru na terenie miasta Łochów, który częściowo ograniczony jest ulicami oraz zabudową mieszkaniową jednorodzinną.
Na terenie parku wydzielone zostały strefy funkcjonalne, zgrupowane w zależności od charakteru, wieku i potrzeb użytkowników.
W parku powstały dwie przestrzenie:
1) część północna podzielona dodatkowo na dwie strefy: rodzinno – wypoczynkową oraz rekreacyjno – sportową;
2) część południową o charakterze wypoczynkowym.
Część po północnej o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowy z elementami rozrywkowymi.
Druga część Parku „Dębinka” są to tereny leśne o „surowy” charakterze, zapewniając więcej ciszy wśród zieleni dla spacerujących. W tej części zachowane są elementy dzikiego krajobrazu w formie enklaw dla zwierząt, w celu zachowania naturalnego ekosystemu.
Całość założenia parkowego, jako teren rekreacyjny z dużą ilością różnorodnej zieleni od starych drzewostanów po kobierce kwiatów w zorganizowanych klombach, stanowi idealne miejsce do relaksu, jak i do uprawiania aktywnych form wypoczynku. Alejki pośród drzew i krzewów, niosących uspokajający kolor zieleni, dźwięki natury (śpiew ptaków, brzęczenie owadów) pozwolają odizolować się mieszkańcom miasta od negatywnego wpływu na ludzki organizm zurbanizowanego miejskiego środowiska.
WYKONAWCA:
Konsorcjum firm w składzie: HELBAU Spółka z ograniczona odpowiedzialnością oraz
Dagmara Dąblewska Doradztwo Prawno i Finansowe
INSPEKTOR NADZORU:
AMC Biznes Group Kamil Pękala
Celem projektu jest :
„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020”
Informujemy, że funkcjonuje mechanizm umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych, tj. opracowane i udostępnione przez Instytucję Zarządzającą narzędzie informatyczne umożliwiające przekazywanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego w szczególności poprzez:
a) Specjalny adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl
b) Elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej www.pois.gov.pl/nieprawidlowosci