Szymon Kobyliński – znany grafik, rysownik i popularyzator historii. Zajmował się także heraldyką – zaprojektował między innymi herb Łochowa.
Szymon Kobyliński (ur. 22 maja 1927 r. w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2002 r.) – polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf, jeden z prekursorów polskiego komiksu, znawca i miłośnik heraldyki. Zaprojektował m.in. herb Jastrzębia-Zdroju, Studzianek Pancernych czy Świętochłowic. Jest także twórcą łochowskiego herbu.
Urodził się w rodzinie malarskiej, jako syn Wiktora Kobylińskiego i Wandy Jasińskiej. Swój pierwszy rysunek prasowy opublikował już w 1936. Przed II wojną światową był uczniem Gimnazjum Wojciecha Górskiego w Warszawie. Pod koniec wojny został żołnierzem Armii Krajowej, lecz nie brał udziału w walkach. Po wyzwoleniu został absolwentem Liceum im. Powstańców Warszawy w Warszawie. W drugiej połowie lat 40. studiował grafikę na warszawskiej ASP. Na studiach należał do grupy studentów, znanych jako „Bracia Łopieńscy”. Następnie rozpoczął studia z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył z powodu szykan ze strony władz ZMP. W tym okresie rozpoczął współpracę z gazetami, działał także w Związku Polskich Artystów Plastyków. Był również eseistą i pisarzem oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych oraz znawcą broni i barwy Wojska Polskiego, broni białej oraz zbroi, głównie z okresu I Rzeczypospolitej. Popularyzował polską kulturę oraz historię. Przewodniczył jury, które wybrało ostateczną wersję Orderu Uśmiechu, autorstwa 9-letniej Ewy Chrobak. Sam również był laureatem Orderu Uśmiechu, przyznanemu 21 marca 1969 roku. Odznaczenie i legitymację przyjął 18 czerwca 1970 roku w Opolu, z rąk Wandy Chotomskiej.
Zilustrował ok. 300 książek oraz wydał 20 własnych. Jego rysunki znalazły się w najważniejszych dziełach polskiej literatury (Pan Tadeusz, Trylogia, Bajki robotów), jest autorem portretów uzupełniających Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki, jego rysunki znalazły się też w poradniku seksuologicznym, słowniku idiomów angielskich czy antologii humoru półsłówek.
Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci telewizyjnych. Występował zwłaszcza w programach dla młodych widzów, np. w Teleranku. Był także uczestnikiem teleturnieju Pojedynek, w którym potykał się z Bernardem Ładyszem. Wystąpił w filmie i serialu Ogniem i mieczem, gdzie zagrał senatora Ostroroga.
Z Łochowem, gdzie niedaleko – w Gniazdowie – miał dom letniskowy, związany był niemal przez pół wieku. Na początku lat 90. XX wieku rozpoczął współpracę ze szkołą w Julinie, prowadząc różne wykłady i pogadanki, m.in. na temat Ignacego Paderewskiego, historii okolic Łochowa, a także o kulisach nagrywanego wtedy filmu ,,Ogniem i mieczem”. Prowadził również lekcje plastyki dla uczniów i uczestniczył w plenerach malarskich dla nauczycieli plastyki. Był honorowym gościem na ważnych uroczystościach szkoły.